Terroristi/ Pamje të rënda: Momenti kur sulmuesi me armë futet në xhami dhe vret 49 persona. VIDEO

Rreth 50 persona kanë mbetur të vdekur e 20 të tjerë të plagosur nga një sulm terrorist që ndodhi në dy xhami në Zelandën e Re.

Sulmuesi i armatosur që e identifikoi veten në Tëitter si Brenton Tarrant, transmetoi direkt gjithë sulmin në xhami.

Në këtë video shihet sulmuesi duke shtënë me armë në hyrje të xhamisë.

Kryeministrja e Zelandës së Re, Jacinda Ardern, e përshkroi këtë si sulm terrorist dhe një nga “ditët më të errrëta” të vendit.

Në ndërkohë, zëdhënësi i Policisë ka njoftuar se për këtë rast tre burra dhe një grua janë në paraburgim derisa ka paralajmëruar se shumë të dyshuar të tjerë mund të jenë akoma të lirë.

0 0 vote
Article Rating
Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments