Mafia shqiptare përmbyt Britaninë me drogë

Aktualitet

Tregu britanik prej 5 miliardë paund tani është i dominuar nga mafia e pamëshirshme shqiptare, thanë ekspertët.

Bandat e dhunshme nga vendi ballkanik thuhet se kanë marrë ngadalë tregtinë e drogës në Britani, pasi kanë lëvizur vazhdimisht drejt Anglisë, pas rënies së komunizmit në Shqipëri në vitin 1990.

Tani banditë të frikshme kontrollojnë pothuajse të gjithë tregun në Britani të Madhe – me kokainë e cila është më e lira por edhe më e pastra që prej vitit 1990.

Mafia Shqiptare, kapi kontrollin e tregut britanik të drogës si “tregtarë me shumicë” dhe duke negociuar direkt me kartelet kolumbiane. Kjo i lejoi ata të ulnin çmimin duke rritur pastërtinë. Mbretëria e Bashkuar tani ka numrin më të madh të përdoruesve të rinj të kokainës në Evropë. Një kërcim i vogël në perandori është Hellbanianz, një bandë famëkeqe që sundon mbi pasurinë e Gascoigne në Barking, East London.

Turma me 50 veta paraqet imazhe në mediat sociale që tregojnë tufat e parave dhe makina të shtrenjta. Banda kishte 115,000 ndjekës në Instagram, përpara se llogaria e saj të mbyllet në nëntor.

Ata flasin për mbrojtjen e Barking me “kallash” – AK-47s – dhe shpërndajnë kërcënime ndaj rivalëve. Një video thotë se ata janë “të gatshëm për luftë”.

Kur Mirror vizitoi pasurinë, banorët vendas treguan se shitësit e shesin produktin e tyre nga brenda blloqeve të zymta të kullës. Njëri prej tyre tha: “Ka 50 ose 60 prej tyre në blloqet e kullave. Hell banianz – ata kanë marrë një reputacion këtu … Ata nuk janë fëmijë, shumë prej tyre janë në të 20-at. “Unë i shoh ata kur xhirojnë videot. I ngrenë makinat lart, dalin me maska ??dhe filmojnë veten.

” Një zëdhënës i Agjencisë Kombëtare të Krimit tha: “Grupet e krimit shqiptar kanë krijuar një profil të lartë dhe shkallë të ndikimit brenda krimit të organizuar në Mbretërinë e Bashkuar dhe kanë qasje të konsiderueshme në tregun e trafikimit të drogës në Mbretërinë e Bashkuar, veçanërisht përsa i përket kokainës.

“Grupet e krimit të organizuar shqiptar duket se janë të zotë në krijimin e lidhjeve me grupe të tjera për të kryer biznesin kriminal që përfshin trafikimin e drogës dhe armëve të zjarrit, pastrimin e parave dhe trafikimin e qenieve njerëzore.” Mohammed Qasim, nga Universiteti Leeds Beckett thotë: “Shqiptarët janë një reputacion serioz. Ata nuk mendojnë dy herë kur vjen puna për përdorimin e dhunës. “

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?