Ngordh Kiço Mustaqi.

Dje ka nderruar jete nje nga bashkpuntoret e ngushte te diktatorit hoxha.

Kiço Mustaqi ka lindur me 22 Mars 1938. Ai shërbeu si Shefi i Shtabit të Përgjithshëm të Forcave të Armatosura Shqiptare, njihet si Ministri i fundit i Mbrojtjes i epokës komuniste në Shqipëri dhe ishte anëtar i Byrosë Politike.


Në Kongresin e 9-të të Partisë së Punës në nëntor të vitit 1986, ai u zgjodh kandidat i Byrosë Politike të Partisë së Punës të Shqipërisë dhe përfundimisht u ngrit në detyrë në korrik 1990 si anëtar i Byrosë Politike, ku qëndroi deri në qershor të vitit 1991.

Kiço Mustaqi gjithashtu njihej dhe si organizatori i revoltave dhe sulmeve te bandave ndaj reparteve ushtarake te vitit 1997. Kane qene mediat Greke qe e kane zbuluar kete fakt ku dhe etiketohej si “njeriu yne”.

0 0 vote
Article Rating
Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments