Alizoti i dosjes ‘Babale’: Më ka shantazhuar kreu i policisë

Aktualitet

Deputeti i Partisë Demokratike Ervin Salianji, të marten, publikoi në emisionin “Opinion” një video të fshehtë ku është filmuar Fredi Alizoti i dosjes “Babalja”, i cili rrëfen se është përdorur nga policia dhe e kanë çuar në Prokurori për ta shantazhuar.

Deputeti Salianji tha se Fredi Alizoti nuk ishte në dijeni që po filmohej, teksa rrëfente se është marrë nga policia për të deklaruar se është ai personi që bënte zërin e Agron Xhafajt duke folur në telefon me “Babalen”.

Tregohet se në kushte të lira pa asnjë pengesë, ky person tregon se si Ardi Veliu e ka marrë më makinë dhe e ka kërcënuar dhe e ka shantazhuar dhe e ka blerë. Taulant Balla e dinte se e ka takuar këtë person. Video është bërë nga persona të panjohur që kanë biseduar”, tha Salianji.

Je me ne apo me ata”, i ka thënë Veliu, Fredi Alizotit.

Erdhi vëlla më mori në shtëpi. Ku je m’tha se e kishte numrin e telefonit në prokurori. I thashë unë jam të lagjia. Ka ardhur MB, makinë e zezë, më ka marrë, më ka çuar në prokurori”, thotë Alizoti në video-përgjim.

BISEDA E PLOTE

Fredi Alizoti: Tani do më thuash ti mua?

Fredi Alizoti: Tani do më dëgjosh ti mua.

Tjetri: Po.

Fredi Alizoti: Ti e di kush ka ardhur të më marrë me makinë mua? Drejtori i përgjithshëm i gjithë Shqipërisë, ça e ka ai, nga Delvina nga është ai.

Tjetri: Si të ka marrë?

Fredi Alizoti: Erdhi më mori në shtëpi vëlla. Ku je m’tha se e kishin numrin e telefonit në Prokurori. I thashë unë jam te lagjia. Ka ardhë MB, makinë e zezë, më ka marrë dhe më ka çuar në Prokurori.

Fredi Alizoti: Ku rob qiri tani ishte me dy veta. Taulanti ishte ballë përballë me Prokurorinë, çfarë është një lokal aty.

Tjetri: Po, ka shtëpinë aty.

Fredi Alizoti: Po, biles kam pirë dhe një kafe aty dhe filloi të më blinte mendjen, kupton.

Fredi Alizoti: E kupton ti, muhabete, s’kam gisht fare unë me këtë muhabet, di që e kam shok.

Tjetri: Dhe një herë, Drejtori i Përgjithshëm nuk ka pse vjen me të marrë ty me makinë.

Fredi Alizoti: Ky është muhabeti, në daç besoje, në daç mos e beso. Këto që të thashë tani janë të vërteta.

Tjetri: Të vërteta që ka ardhur Taulanti, ka bë muhabet me ty e t’ka thënë…

Fredi Alizoti: Po, po të gjitha të gjitha, biles më ka dhënë edhe kafe.

Tjetri: Ky drejtori i ri që është vënë?

Fredi Alizoti: Po ore më vdekshin dy pleqtë po të betohem që është e vërtetë.

Tjetri: Kush drejtor, drejtori i Tiranës?

Fredi Alizoti: Ky Ard Veliu o vlla.

Tjetri: Si të erdhi, të mori ty nga atje?

Fredi Alizoti: Po ore, po vlla. Ore unë po të them kështu tani. Po ju betohem dhe njëherë më vdekshin ça kam në shtëpi, në ju gënjej.

Tjetri: S’ke faj që je i lodhur e je i frikësuar o burrë, s’ke faj o burrë. Me gjithë mend të ka marrë ty Ardi Veliu me të bë presion, se formë presioni është me të marrë me makinë?

Fredi Alizoti: Po kot e ka me mua, se unë kam bërë 14 vjet burg o vëlla.

Tjetri: Po mirë pra mirë, presion është.

Fredi Alizoti: Unë kam bërë ç’nuk ka bërë njeri, do më bëjnë mua këta robqira. Unë qetë me qetësi, kupton ti.

Tjetri: E ça thotë rrugës?

Fredi Alizoti: Po kot ore, provokime, gjëra, kupton ti. Më kë je, me ne apo me këta. S’kam votuar ndonjëherë në jetën time i thashë, kam ndenjë tërë jetën në Spanjë i thashë. Thashë me vete, kur kam bërë unë biruca ti ke qenë.

Tjetri: Po Taulanti më ishte, njifshe ndonjë nga ata që ishte Taulanti?

Fredi Alizoti: Ishin dy çuna, një ezmer me flokë gështenjë

Tjetri: Taulanti si ishte vesh, me kostum ishte?

Fredi: Me kostum.

(Pak sekonda nuk kuptohet)

Tjetri: Te ça lokali ishit?

Fredi Alizoti: Te një lokal aty mbrapa.

Tjetri: Te pallatet e Sadriut?

Fredi Alizoti: Ku e di unë, unë s’të gënjej o vëlla.

Tjetri: Ore a e sheh që i hoqa të gjitha telefonat, me çantë me të gjitha.

Fredi Alizoti: (Nuk kuptohet.) se ti kur të them një llaf unë, të dridhet trupi. Të duket sikur unë po të ashtu…

Tjetri: O Fredi, unë të pashë qëparë, e di sa i tensionum që ishe. Po ta regjistroja veten qëparë e ta shifshe veten tate, do thojshe paska qenë me gjithë mend n’siklet. Ishe shumë i sikletum.

Tjetri: Thashë unë këtij i kanë bo presion këtij, i kanë ofru noj gjo, ku s’do me dalë jashtë vetes së vet me shtrembëru gjonat, se nesër i bie përgjegjësia, atij i prish punë, vetes tate i prish punë, ku (nuk kuptohet)

Fredi Alizoti: Po jo se nuk bëj unë nga ata gjëra.

Tjetri: Prandaj thashë i kanë ofruar lekët, i kanë bë presion.  Se normalisht këta shtetin me drogë mos burrë. Të bëjnë çdo gjë mor burrë, kanë gjithë instrumentat tashti. Të vjen Drejtori i Përgjithshëm që për mu është procedurë jo normale.

Fredi Alizoti: Ka ardhur ore, se më vjen shumë keq po b etohem për pleqtë.

Tjetri: Ore unë nuk e vë në dyshim që kla ardhur ai, po cpunë ka ai me të marrë me të çu tek krimet e Rënda?

Fredi Alizoti: Ça të them unë tani?

Tjetri: Po pati kohë Drejtori i Përgjithshëm me e marr çdo njeri me e çu te Krimet e Rënda, i bie që është korrier, nuk është drejtor.

Fredi Alizoti: Ai bashkë me shoferin. Unë s’ju gënjej ore.

Tjetri: Ça date ka qenë?

Fredi Alizoti: Ka qenë 1 ose 2, 1 kas qenë 1.

Tjetri: Në ça ore, natën apo ditën?

Fredi Alizoti: Nga opra 8 e një cerek, 8 e 10 pasdite.

Tjetri: E të ka çu tek Krimet e Rënda në darkë ty.

Fredi Alizoti: Po në darkë më kanë çuar.

Tjetri: Dhe ty të priste Taulanti?

Fredi Alizoti: Aty jashtë.

Tjetri: E kanë bo kastile atë punë. E ça po thoshe pastaj?

Fredi Alizoti: Kot o provokonte, mos ke dorë ti, mos di gjë. Po sdi gjë nga këto muhabete I thashë. Unë di I thashë edhe për ty dhe qeshi robq***i.

Fredi Alizoti: A e njeh filanin? Filanin e njoh nga Berti i thashë unë. Po çne i rrije mbrapa? I rrija nga mbrapa se kam 20 vjet shok i thashë unë, kisha hall se ma vrisnin.

Tjetri: Të bëri no një çik presion Taulanti?

Fredi Alizoti: Po kush i ha ato ore, unë kam bërë birruc në kohën e Enver Hoxhës.

Tjetri: Tashti do ma thuash burrash, ça të ka thënë fjalë për fjalë.

Fredi Alizoti: Hidhu nga ne tha troç, hidhu nga ne tha.

Tjetri: Po si do hidhesh ti, në ca forme, do hidhesh pupthi ti?

Fredi Alizoti: Po ku i haja unë ato ore. Ai kujtoi se nuk kuptohet.

Tjetri: E ça të tha, do të të bëj ndonjë gjë të tha?

Fredi Alizoti: Cke ore do të çojmë andej, ça ke, do të jap lekë, e muhabete siç e kanë këta.

Tjetri: Po të bëj një pyetje unë ty, ça do të të bënte të të jepte lekë? Të ti jepte lekët pse sti dha?

Fredi Alizoti: Po ku janë a (qesh)

Tjetri: Po pra, për cfarë do të ti jepte lekët ai, për kot?

Fredi Alizoti: Siç i kanë këta aman ore.

Tjetri: E ça donte ai me thënë ti?

Fredi Alizoti: Ai donte të dinte mos kisha gjë unë me të, kupton? (Duhet verifikuar se nuk e kuptoj mirë.) Unë sdi gjë fare nga këto muhabete i thashë unë.

Fredi Alizoti: Troç ore me pastërit, siç ka qenë.I rrija nga mbrapa se kisha hall mos ma vrisnin kaq i kam thënë.

Tjetri: Të të marri Drejtorim i Përgjithshëm ty në makinë është skandaloze njëherë.

Fredi Alizoti: Ore most ë gjej cfarë kam në shtëpi, unë u habita o vëlla.

Tjetri: Edhe? Numër policie është ai?

Fredi Alizoti: Numëri i këtij o vlla, privat.

Tjetri: Prokurori ishte nga Kruja. Një çun i ri ai, të 40, 40 e ca vjeç.

 

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?