PD dhe LSI në orën 10:00 do të mbledhin grupet e tyre parlamentare.

Aktualitet Politike

PD dhe LSI në orën 10:00 do të mbledhin grupet e tyre parlamentare.

Në prag të nisjes së sesionit të ri kuvendor  PD në orën 10:00 do të zhvillojë një takim me aleatët dhe grupin parlamentar. Kjo pritete te jetë nisja e hedhjes në leter të strategjise së paralajmëruar të opoztës për reagime të fortë në parlament dhe përballje pa komprimise me qeverinë.

Në orën 12:00, kryetari i Kuvendit Gramoz Ruçi do të thërrasë mbledhjen e Konferencës së Kryetarëve, për të diskutuar punën dhe kalendarin 3 javor.

Konferenca e Kryetarëve do të rikthejë debatin për Teatrin e ri Kombëtar, ku në bazë të programit me 13 shtator parashikohet që dekreti i Presidentit të kalojë për votim në seancën plenare.

Ky moment pritet të tensionojë marrëdhëniet mazhorancë-opozitë, ndërsa Lulzim Basha disa ditë më parë vendosi vijën e kuqe, duke paralajmëruar prerë PS se në qoftëse e rikalon ligjin për Teatrin do të sjellë përplasje civile.

Në 3 javët e para, Kuvendi i Shqipërisë parashikon shqyrtimin e 33 projektligjeve, ndërkohe që parashikohet të rrëzohet dhe dekreti tjeter i presidentit, ai për projektligjin për tatimin mbi të ardhurat.

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?