Kreshnik Çollaku/ Tirana zyrtare çdo ditë, nga një hap më larg Washingtonit.

Aktualitet Politike

Thellohet diferenca strategjike mes qendrimeve te Tiranes zyrtare dhe Washingtonit.
Ne fjalen e tij ne Vjene,ministri i jashtem i Shqiperise i ka thurur nje fjalim plot lartesime “multilatarlizmit” ne marredheniet nderkombetare. 
Nderkohe administrata e presidentit Trump shume nga problematikat nderkombetare ia dedikon ekzagjerimit te ketyre mekanizmave ne favor te interesave te disa vendeve ne dem te disa te tjerave,duke deformuar standartet e se drejtes.

Nje shembull konkret ku vendimet e detyruara ne fryme multilaterale kane demtuar interesat kombetare te shqiptareve eshte Vetoja Ruse per Pavaresine e Kosoves ne Keshillin e Sigurimit. Ky eshte nje nder rastet klasike ku “multilateralizmi” ka demtuar thelbesisht standartet e lirise dhe te drejtat e nje populli.

Sigurisht ministri i jashtem i Shqiperise ka 0.1 % peshe ne kete debat..,por cfare cudit eshte #zelli i panevojshem per distance nga qasja e SHBA ne ceshtjet nderkombetare.

Mesa duket instiktet e eterve nuk vdesin…,ne forma te kamufluara trashegohen nga bijte.

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?