Ish-agjentit i CIA-s: Unë e vrava Bob Marley

Bill Oxley pretendoi se e ka vrarë ai yllin e muzikës.

Marley vdiq tragjikisht në moshën 36-vjeçare, pasi jeta dhe karriera e ikonës së Jamaican u ndërpre pas një beteje katërvjeçare me kancerin.

Vdekja e tij theu zemrat e gjithë njerëzve në mbarë botën.

Historia e kancerit mund të duket e pavërtetë, pasi pretendimet e befasuese kanë dalë nga një rrëfim i bërë nga ish agjenti i CIA-s, ku pranoi në vrasjen Marley.

Oxley tha se ka kërkuar vrasjen e Marley, midis 17 vrasjeve të tjera, për qeverinë amerikane midis viteve 1974 dhe 1985, në një kohë kur CIA ishte ‘ligj më vete’.

79-vjeçari, i cili ka punar si agjent për 29 vite, u përdor shpesh si sulmues për objektivat që konsideroheshin “kërcënim për interesat e Shteteve të Bashkuara”.

Në intervistën e tij të shpërndarë në internet, Oxley thotë: “Nuk kisha asnjë problem me procedimin për vrasjen e Bob Marley sepse isha patriot, besoja në CIA dhe nuk pyeta asnjëherë për motivin. E kam kuptuar gjithmonë se ndonjëherë duhet të bëhen sakrifica për të mirën më të madhe.”

Ndërsa tregoi se si e kishte vrarë: “I dhashë atij një palë Converse All Stars. Kur veshi konversat bërtiti ‘OUUUCH’. Kjo ishte. Jeta e tij mbaroi aty. Konversat ishin mbushur me viruse dhe baktere të kancerit që i prekën lëkurën.

Ka pasur një seri vrasjesh të profilit të lartë në SHBA në fund të viteve ’60, në fillim të viteve ’70.

Kur erdhi koha e Bob Marley, menduam me finesë. Jo më plumba dhe tru të spërkatur.”

Oxley thotë se mbajti kontakte të ngushta me Marley gjatë viteve të fundit të jetës së tij, duke siguruar që këshilla mjekësore që këngtari mori në Paris, Londër dhe Shtetet e Bashkuara do të shpejtonte vdekjen e tij në vend që ta shëronte.

“Herën e fundit të e pashë Bobin para se të vdiste, ishte dobësuar shumë. Ai ishte shumë i mbyllur, u tret para nesh. Kanceri kishte bërë punën.”

Megjithatë, rrëfimi i tij përputhet me gjetjet e shkencëtarëve Mbretërinë e Bashkuar në vitin 2014, të cilët zbuluan se melanomat misterioze të acraleve, lloji i rrallë i kancerit të lëkurës që shkaktoi vdekjen e muzikantit të reggae, nuk u shkaktua nga dielli.

Djali i Bob, Ziggy ka nënkuptuar se babai i tij ishte vrarë, duke thënë në një intervistë në vitin 2013: “Unë nuk e di se çfarë të besoj … ka shumë teori”.

Në fund të viteve 1970, Xhamajka u mbush me armë të lira, heroinë e kokainë, sundim të bandave të krimit dhe siç e përshkroi Kryeministri i Grenadës, Maurice Bishop tre vjet më vonë, këto ishin “përpjekjet e CIA-s për të shkatërruar ekonominë”.

Në përgjigje të makinacioneve fashiste të CIA-s, Marley shkroi këngë kundër kësaj lëvizje.

CIA ka mohuar çdo përfshirje në vdekjen e Marley.