Refugjatët/ Rama akuzon Italinë për impotencë politike. VIDEO

Kryeministri Rama, duke folur në një konference për mediat me kryeministrat e tjerë të rajonit tha se Shqipëria pranoi të marrë refugjatët që mbërritën në Itali për shkak se politikanët atje u treguan “impotentë politikë”.

Pyetje: Pse pranoi Shqipëria refugjatët nga Eritrea që mbërritën në Itali, kur destinacioni i tyre janë vendet europiane? A synon kjo të afrojë Shqipërinë drejt pranimit në BE?

Rama: Nuk e kemi bërë për të ndikuar BE-në, por ne nuk mund të rrinim si spektatorë përballë shfaqjes së dhimbjes dhe turpit. Njerëzit që janë larguar nga ferri u kthyen në të burgosur të impotencës politike apo europiane po të doni. Ne nuk mund të zgjidhemi këtë problemin e refugjatëve. Po bëjmë sa mundemi, pra japim një dorë. Për të rikujtuar se ballkani në krizën e 2015 ka bërë atë që duhet të kishte bërë gjithë Europa

0 0 vote
Article Rating
Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments