Erdogan i kërkon Ramës largimin e dy ministrave

Aktualitet

Burime të sigurta për Syri-n pranë kabinetit të Kryeministrit Rama, bëjnë me dije se Presidenti turk Erdogan prej muajsh ka dy kërkesa për Edi Ramen, konkrerisht largimin e dy ministrave nga kabineti aktual.

“Edepsezi” i parë është Ditmir Bushati, minister i Jashtëm, një gulenist i shkolluar nga ky i fundit. I dyti mbetet enigmë. Por ndërsa arsyea për Bushatin është e kuptueshme, për “edepsezin” e dyte mbetet enigmë.

Edi Rama i dorëzuar totalisht në preherin e Presidentit Erdogan i ka kërkur kohë “padronit” të tij në Azi me argumentin se sa të kaloj çeshtjen e negociatave me Brukselin. Tani që Bruksel i dha karton të kuq qeverisë Rama, duket se ky i fundit është i detyruar të veprojë.

Me shumë gjasa kjo justifikon edhe daljen nga rreshti të Ditmir Bushatit për marrëveshjen Vucic-Thaci-Rama, marrëveshje që e ndan Kosovën. Të pakten Ditmir Bushati kërkon të ikë si “Patriot” e jo si “Gylenist”.

Gjithsesi, për “Tutorin aziatik” të Ramës, Bushati mbetet një “Edepsëz”. E gjitha kjo tregon se sa poshtë ka rënë integriteti moral, politik dhe sovraniteti i vendimeve të kreut të qeverisë shqiptare. Vendime të marra ose nën diktatin e “Sulltanit të Stambollit’ ose nën diktatin e krimit në Shqipëri.

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?