Luanët hipin në pemë për t’u freskuar

I nxehti i padurueshëm afrikan i ka bërë bishat të kërkojnë sadopak shpëtim midis degëve.

Fotografi David Chen, 42 vjeç, tha se shumica e luanëve ishin në gjumë, ose thjesht duke pushuar mbi degë.

Sipas Africa Geographic, luanët që ngjiten në pemë janë një grup i rrallë që janë vënë re në parqet kombëtare në Tanzani, Uganda dhe Botswana.

Besohet se ata ngjiten në pemë për të pasur pamje më të mirë, për t’i kapur ndonjë fllad i lehtë gjatë ditëve të nxehta ose për t’iu shpëtuar mizave Cece apo insekteve të tjerë që i pickojnë në tokë.

Sipas David, luanët në foto po mbroheshin nga vapa.0 0 vote
Article Rating
Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments