Ja si shqiptari në Spanjë plagos menaxherin me armë në sallën e lojërave të fatit. VIDEO

0

Ai hyri në sallën e lojërave të fatit “Sport 333” në Santa Coloma de Gramenet. Rigers Hyseni ishte një klient i rregullt, edhe pse fati nuk ishte më në anën e tij. Për disa kohë ai ka ka qenë duke humbur në makinat e fatit nga 3.000 në 7.000 euro për mbrëmje. Më 1 korrik 2015 ai hyri në lokal. Ishte ora 19.00. Ai kërkoi të flasë me një punonjës. Pas një bisede të shkurtër me të, ai qëlloi me armë në fytyrë. Ai nuk e vrau, por e plagosi rëndë.

“Ai mori armën dhe më qëlloi”, kujton Pedro, viktimas, i cili e ka të vështirë të flasë për shkak të lëndimeve të pësuara.

Të hënën ka filluar aktgjykimi në Gjykatën e Lartë, në Barcelonë kundër Hysenit me origjinë shqiptare, për të cilin prokurori kërkoi 15 vjet e gjashtë muaj burg për tentativë vrasje, posedim të paligjshëm të armëve dhe dy akuza për kërcënime (gjithashtu vuri në dukje një tjetër punëtor nga salla e lojërave dhe një klient në rrugë). Prokuroria publike kërkoi një dëmshpërblim prej 184,865 euro për viktimën. Nëse i akuzuari nuk mund të paguajë për të, siguruesi i institucionit duhet ta bëjë këtë.

Hyseni filloi të humbasë në makinat e lojërave të fatit në Francesc Macià në shkurt 2015. Ai më parë kishte fituar çmime të rëndësishme deri në 12,000 euro. Punonjësi i lënduar, tregoi se Rigersi i kishte kërkuar atij të komunikonte me ndonjë nga shefat për të marrë 10% të shumës së shpenzuar, nga 50,000 në 60,000 euro. Ai madje kërcënoi me vdekje menaxherët e biznesit. Drejtuesit e biznesit, megjithatë, “injoruan” dhe nuk miratuan asnjë masë parandalimi kundër një rreziku “të dukshëm”, sipas prokurorisë.

“Kjo ishte një sallë e rregullt lojërash fati. Ai ka luajtur një shumë të konsiderueshme në makinat slot. Ai kalonte disa orë në ditë aty. Unë mund të bëja asgjë, por ai këmbënguli se donte të fliste me shefin, duke kërcënuar. Isha shqetësuar dhe bisedova me menaxherin, u ndjeva i kërcënuar “, kujton Pedro. Askush nuk e ndaloi hyrjen në Hysenit në sallën e lojërave.

“Unë rekomandova që ai të ndalohej të luante, por ai donte të merrte paratë”, detajoi punonjësi i plagosur.

Dy tentativa për vetëvrasje

Më 1 korrik, Hyseni hyri në sallë dhe bisedoi me Pedron.

“Ne biseduam disa minuta. Unë nuk vura re se ai ishte i dehur. Nuk ishte agresiv, por tërhoqi armën e tij dhe më qëlloi mua”, tha viktima.

Pastaj, sipas së prokurorit, i pandehuri u përpoq të bënte vetëvrasje duke drejtuar në kokën e tij armën, por ajo nuk funksionoi. E hodhi armën në tokë, e mori përsëri dhe zëvendësoi karikatorin. Më tej ai vuri re në sallë një klient tjetër i cili, i frikësuar, vrapoi në rrugë, ku u rrëzua.

Me dëshpërim, ai u përpoq përsëri të bënte vetëvrasje, por nuk mundi. Në fund, ai iku.

Policia e kërkoi atë për ditë të tëra, deri sa e prangosi. Më 8 korrik 2015, ajo u dërgua në gjykatë. Mbrojtja kërkoi një dënim më të vogël dhe kërkoi që të zbatohet një sërë masash lehtësuese për patologjinë e tij, ndaj lojërave të fatit.

Menaxheri dhe pronari i sallës së lojërave deklaruan në seancë se në disa raste ata kanë probleme me konsumatorët, por se kurrë nuk ju ka ndodhur një ngjarje e tillë. Dëshmitarët i shpjeguan gjykatës se Pedro vazhdon të punojë për atë edhe pse në një pozicion tjetër dhe se “ata përpiqen ta ndihmojnë atë në gjithçka që munden”.

I akuzuari do të dëshmojë të mërkurën e ardhshme. Përgatiti SYRI.net

 

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?

About The Author