Shuhet kineasti i mirënjohur shqiptar

Art

Ka ndërruar jetë një ndër kineastët më të njohur shqiptar, Ilia Tërpini.

Ky i fundit është një ndër operatorët e parë të filmave shqiptarë, ndërsa ishte nderuar disa herë me medalje të ndryshme.

Ilir Tërpini ka dokumentuar me filmime të shumta, ngjarje të rëndësishme të Shqipërisë dhe ishte një ndër operatorët me të njohur të filmave shqiptarë.

Tërpini ka lindur në një mjedis artistesh, në Hoçisht të Korçës.

Numërohen me qindra bashkëpunime dhe filma artistik.

Ja disa nga filmat më të njohur:

Dimri i fundit

Balle për balle

I teti në bronx

Mësonjtorja

Flutura ne kabinen time

Rezultate imazhesh për ilia terpini

Rezultate imazhesh për ilia terpini

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?