Kryeministri malazez tallet me Ramën: Me ndiq mua, të fus në BE. VIDEO

Aktualitet Politike

Kryeministri i Mali të Zi, Dushko Markoviç, jo pa keqardhje të shprehur hapur, i ka propozuar sot sy më sy, kryeministrit Edi Rama, që të ndjekë shembullin e vendit të tij për procesin e integrimit në Bashkimin Europian dhe madje, i ka ofruar edhe ndihmë.

Nga mbledhja e përbashkët e dy qeverive, që po zhvillohet në Shkodër, Markoviç ka premtuar, se vendi i tij do të japë mbështetje që Shqipëria të kalojë këtë ngërç të madh, që ka aktualisht me BE-në dhe këtë mund ta bëjë fare thjesht; mjafton që të ndjek shembullin e vendit të vogël fqinj, i cili 6 vite më patë ishte shumë më prapa Shqipërisë në proces.

“Konfirmoj gatishmërinë e Malit të Zi dhe do të ofroja përvojat e veta. Për këto 6 vite që jemi në procesin e BE, Mali i Zi ka hapur 6 stade për negociatat dhe kemi mbyllur 2. S’duhet harruar se pse jemi në procesin e integrimit të BE, jo vetëm për të hyrë aty, por për të qenë pjesë e saj. Duhet të shohim para. Përveç anëtarësimit në BE, vend i rëndësishëm i takon edhe zhvillimit të marrëdhënieve fqinjësore”, tha kryeministri i Malit të Zi.

https://www.facebook.com/edirama.al/videos/10155929495961523/

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?