Rama gruas së parë në Gjykatë/ “Ti ke qenë në plazh me prindërit e mi kur ke mbetur shtatzanë!”

Aktualitet

Arben SHAHINI

Gazeta Tema-Tetor 2003: Kandidati socialist për Bashkinë e Tiranës, Edi Rama, ka mohuar në gjyq atësinë mbi djalin e tij Gregorin, duke akuzuar në mënyrë perverse bashkëshorten e vet. Në gjyqin e zhvilluar më 15 dhjetor 1991, Rama ka refuzuar të paguajë pension për djalin e tij (në atë kohë njëvjeçar). Ai ka fyer, në sallën e gjyqit, bashkëshorten, duke e akuzuar se ai nuk ishte fëmija i vet
Sa herë Rama e hap këtë temë në media bën sikur preket. Ai merr rolin e viktimës dhe drejton gishtin e akuzave në drejtim të kundërshtarit politik. Kjo ka ngjarë dy netë më parë tek “Studio e hapur”. Por e njëjta skenëështë përsëritur kohë më parë edhe tek emisioni “Dritare” e Rudina Xhungës dhe natyrisht që do të përsëritetsërish në të ardhmen në një studio tjetër.
Nuk kishim ndërmend të hapnim këtë dosje të mbyllur publike për Ramën, por meqenëse ai është si vrasësi që kthehet tek vendi i krimit dhe në intervistën e fundit në “Sudio e hapur” u mundua të manipulojë të vërtetën, kjo ngjarje duhet risjellë në kujtesën e lexuesve në mënyrë që ajo të mos varroset përmes mashtrimeve që nxjerr nga goja e shthurrur kreu i qeverisë. Sa herë të përmendë këtë moment të jetës së tij,duke u munduar ta zbukurojë dhe të marrë rolin e viktimës, aq herë do të publikohet e vërteta. Kur të përmendë këtë dosje të errët të jetës së tij, Rama nuk duhet të harrojë të falënderojë mediat që e detyruan në fushatën elektorale të njohë për herë të parë të birin e vet, madje detyroi ta marrë për dore dhe të ecë rrugëve, gjë që se kishte kurrë më parë.

Procesi nëGjykatë
Çështja për atësinë e mohuar para trupit gjykues nga Edi Rama për të birin e tij Gregorin zbardhet nëpërmjet një dokumenti të vendimit të Gjykatës. Ky dokument është publikuar prej kohësh nga mediat. E para që e ka botuar ka qenë gazeta “Tema” dhe botuesi i saj nuk e ka mohuar asnjëherë atë dokument, sepse është zyrtar.
Edi Rama është paditur në Gjykatë nga ish-bashkëshortja, aktorja e mirënjohur Matilda Makoçi, për mospranim të atësisë për djalin e tyre Gregor i lindur në vitin 1990.
Sipas këtij vendimi i padituri Edi Rama ka ngritur pretendimet se, ai nuk lind fëmijë për arsye mjekësore, sepse ka qenë i sëmurë dhe nuk ka pranuar që të quhet fëmija e tij. Meqenëse Rama më pas ka refuzuar të bëjë kontrollet e duhura mjekësore për vërtetim të pretendimeve të tij, Gjykata e ka marrë të mirëqenë atësinë e tij për djalin, Gregor.
Por në fakt nuk është kjo pika më delikate e vendimit. Akuza e ngritur e Edi Ramës në atë kohë bazuar në paranojat për një marrëdhënie të mundshme të aluduar mes ish-bashkëshortes së tij Makoçi dhe të atit gjatë pushimeve me prindërit e tij në Vlorë, ku ai nuk ishte i pranishëm, është një pikë që dëshmon edhe problemet e personalitetit të piktorit në atë kohë.

Mero Baze akuzon Edi Ramën për Gregorin. Ja se kush e ka zbuluar
“Unë kam dëgjuar akuzën që djali im nuk është djali im, kam dëgjuar akuzën që unë paskam mohuar atësinë e djalit në gjyq. Dhe si autor të saj përmend ish-kryetarin e Partisë Demokratike, Sali Berisha.
Domethënë: Akuza se i biri nuk është i biri, se ish-bashkëshortja e ka me të ndjerin baba të Edit dhe se Edi e ka mohuar në gjyq, është e vërtetë që janë thënë. Por premiera e kësaj historie është shfaqur në gazetën “Tema”. Pra, akuza ka ardhur nga Mero Baze dhe jo nga tjetërkush. Në tetor të vitit 2003, Meroja botoi historinë e bujshme që pastaj qarkulloi shumë gjatë në mediat e tjera, në opinionin publik e natyrisht edhe në politikë.
Nuk është e vështirë të gjenden koleksionet e bibliotekave ky shkrim që për lexuesit tanë po e risjellim siç e ka shkruar Mero Baze në tetor 2003:
“Unë nuk kam qenë në gjendje shëndetësore të pranueshme për të lindur fëmijë”. Kandidati socialist për Bashkinë e Tiranës, Edi Rama, ka mohuar në gjyq atësinë mbi djalin e tij Gregorin, duke akuzuar në mënyrë perverse bashkëshorten e vet. Në gjyqin e zhvilluar më 15 dhjetor 1991, Rama ka refuzuar të paguajë pension për djalin e tij (në atë kohë një-vjeçar). Ai ka fyer, në sallën e gjyqit, bashkëshorten, duke e akuzuar se ai nuk ishte fëmija i vet.

“Ti ke qenë në plazh me prindërit e mi kur ke mbetur shtatzanë!” – ka qenë argumenti kryesor i Ramës kundër bashkëshortes së tij. “Unë nuk mund të rris fëmijët e të tjerëve”, ka vazhduar ai.
Rrëfimi tronditës ka dalë nga goja e një njeriu që përpiqet të citojë Biblën për ndershmërinë e tij morale. Rama është shtrënguar të bëjë akuza të tilla kundër babait si edhe bashkëshortes së vet, pasi Gjykata dëshmoi se fëmija ka të njëjtin grup gjaku me të. “Atëherë e ka me Kristaqin!” – ka thënë ai dhe ka lëshuar sallën e gjyqit.
Gjyqi është zhvilluar në dhjetor të vitit 1991. Kryetarja e seancës, Eva Seiti, është detyruar atëherë të ndërpresë disa herë seancën për të përballuar shpërthimet e Ramës.
Në procesverbalin e Gjykatës thuhet se i padituri Rama, është ftohur me bashkëshorten e vet Makoçi, sapo ka marrë vesh se ajo ka mbetur shtatzanë. Sipas seancave paraprake që janë bërë për pajtim, është dëshmuar se paditësja është fyer rëndë deri në perversitete nga akuzat e të paditurit Rama, i cili vazhdimisht e ka akuzuar atë se ka shkuar me babain e tij, Kristaqin, pasi ai vetë nuk mund të lindte fëmijë.

Ja se çfarë thuhet në procesverbalin origjinal të zbardhur:
“Pjesëmarrësit në proces janë bashkëshortë. Kanë celebruar martesë ligjore në datën 12.10.1987. Nga martesa iu ka lindur fëmija Gregor, dt.1990. Siç shpjegohet nga provat në gjyq, dy bashkëshortët kanë pasur marrëdhënie përgjithësisht të mira. I pandehuri ka filluar të sillet ftohtë, kur ka mësuar se paditësja ka qenë shtatzanë. Në atë kohë pra në janar të vitit 1990, i padituri është ftohur me të dhe nuk kanë pasur më marrëdhënie. Shkak janë bërë pretendimet e të pandehurit se ai nuk lind fëmijë për arsye mjekësore dhe nuk ka pranuar të quhet fëmija i tij. Megjithatë i pandehuri nuk ka pranuar ekzaminime laboratorike kështu që çështja e atësisë së fëmijës nuk është në dyshim. Paditësja thotë se, ai e ka akuzuar se gjatë verës së kaluar ka shkuar me pushime në Vlorë, e vetme, e shoqëruar nga prindërit e tij, Kristaqi dhe Aneta. Kjo kohë sipas tij koinçidon me periudhën e shtatzanisë”.
Ky procesverbal ka të bashkangjitur shënimet e stenografes gjatë seancës gjyqësore me dyer të mbyllura, që është bërë për divorcin.Aty gjenden dhe deklaratat fatale të Ramës kundër babait të vet dhe bashkëshortes.

Dëshmia e plotë e Ramës në Gjykatë për divorcin me Makoçin
“Pjesëmarrësit në proces janë bashkëshortë. Kanë celebruar martesë ligjore më 12.10.1987. Nga martesa i ka lindur fëmija Gregor, i dt. 1990. Siç shpjegohet nga provat në gjyq bashkëshortët kanë patur marrëdhënie përgjithësisht të mira. I pandehuri ka filluar të sillet ftohtë, kur ka mësuar se paditësja ka qenë shtatzanë. Në atë kohë pra, në janar të vitit 1990, i padituri është ftohur me të dhe nga kjo kohë nuk kanë patur më marrëdhënie. Shkak janë bërë pretendimet e të pandehurit se ai nuk lind fëmijë për arsye mjekësore dhe nuk ka pranuar që të quhet fëmija i tij. Megjithatë i pandehuri nuk ka pranuar ekzaminime laboratorike, kështu që çështja e atësisë së fëmijës nuk është në dyshim. Paditësja thotë se ai e ka akuzuar se gjatë verës së kaluar ka shkuar me pushime në Vlorë e vetme, e shoqëruar nga prindërit e tij, Kristaqi dhe Aneta. Kjo kohë sipas tij koincidon me periudhën e shtatzanisë”.

Rama një aktor klasi: Përlotet për krimin e vet me të birin tek Eni Vasili dhe akuzon Berishën
Edi Rama na e shfaqi veten si viktimë e një “megakonspiracioni” në “Studio e hapur”,ku çdo e zezë e kësaj bote, çdo fantazi perverse i është veshur padrejtësisht atij të shkretit. Rama e ka shumë të thjeshtë të hedhë poshtë atë që kanë shkruar mediat për të. Mjafton që të tregojë dëshminë në Gjykatë dhe të gjithë mediat përfshi edhe Berishën kanë detyrimin që t’i kërkojnë atij ndjesë. Por, ai nuk e bën këtë, sepse pavarësisht aktrimit që e server për publikun, ai e di se e vërteta është ajo e dokumentuara dhe ajo e trilluara në studiot e mediave.
Vasili: Kur thoni familjarët çfarë keni parasysh?
Rama: Kam parasysh djalin tim, që ishte fëmijë kur dola në fushatë elektorale dhe tha ky (Berisha në ekran) që ka akuzuar babain e vet për atësinë e të birit.
Kam parë djalin tim të tmerruar, që nuk dilte nga poshtë krevatit. Akuzat…overdozë, overdozë. Do t’i shkoj deri në fund kësaj pune, sepse unë e dua Shqipërinë. Unë nuk i ndahem këtyre deri sa njerëzit të më besojnë.

Vasili: E keni biseduar me Gregun më pas?
Rama: S’kam pasur kohë, sepse kanë vazhduar të tjera, e të tjera. Thjesht janë vetëm sakrifica dhe as nuk i qahem njeriu dhe s’ia kërkoj njeriu. Po ju them pse jam unë këtu. Është e pamundur që ky vend të bëhet normal. Mos ki frikë, shife se ai të do ty (i drejtohet Eni Vasilit që moderatorja të shihte foton e Berishës në sfond).

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?