Nga Albina Deda Gjoci/ Azem Hajdari si mesazh e si frymë…!

Kategoria

-Azem Hajdari do te mbushte sonte 55 vjet! Ditelindjet jane rite feste njerezore. Kete do ta bejme te gjithe per Azemin. Por per kete burre legjende e stuhi perkujtimet jane te veçanta se i veçante qe ai. Te perkujtosh e mirkuptosh Azem Hajdarin do te thote qe sa here ta permendim te tejshkohemi nga optimizmi.

Se ai burre nuk e njohu kurre shtepine e frikes dhe pesimizmit. Ta perkujtosh e mirkuptosh Azemin do te thote bashkim fryme e vullnetesh per lirine tende,per lirine tone. Sa here permendim Azemin ne raste perkujtimi e homazhi mendimi i pare eshte te mos pranojme diktature,dhune e nenshtrim me asnje çmim!

E sot si gjithmone kur kujtojme Azemin duhet te reflektojme thelle e ndergjegjesohemi se liria jone nuk eshte mall qe dhurohet a blihet. Se per lirine Azemi eshte shembulli se si fitohet si ruhet e si trashegohet. Azem Hajdari ti kurre nuk do kesh as vdekje dhe as epitaf njerezor por nje definicion hyjnor: Je maja e pakapshme e piramides se Lirise.

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?