Shpërthen aktori Bujar Asqeriu ndaj qeverisë / Ju se çani trapin për ne. Këtu udhëheqin hajdutët. VIDEO

Aktualitet

Aktori i mirënjohur Bujar Asqeriu ka shpërthyer në akuza ndaj Ministrisë dhe politikës, të cilat e kanë lënë artin dhe artistët në mëshirë të fatit. Ai tha se artistët paguhen më pak se një nëpunës i rëndomtë i institucioneve.

Artisti më i mirë merr një rrogë sa nëpunësja më e ulët e shtetit. Zoti i paftë ata që vjedhin. Nga jeta ikën artistët më të njohur dhe askush nuk e çau trapin për ta. Bujar Lako jetonte në një dhomë 50 metra katror dhe askush nuk u kujtua për ta. Ndonjëherë them pse të flas, për çfarë të flas?! Mendojnë sesa do fitojnë dhe me kë do e bëjnë qejfin dhe jo për ne”, u shpreh Asqeriu.

Regjisori Altin Basha ka ftuar ministren Mirela Kumbaro që ditën e mërkurë në orën 16:00 të vijë në godinën e Teatrit Kombëtar për dialog me artistët. “Jemi gati për dialog. Ditën e mërkurën në 16:00 me kushtet dhe stafin që do ministrja e presim në këtë sallë dhe jo të jetë e mbyllur. Deri tani nuk kemi pasur transparencë. Ministren do ta presim këtu dhe jo në sallë, dhe deri atë ditë shpresojmë që të ketë gjetur çelësin e sallës që është mbyllur. Artistët nuk mund të jenë të përjashtuar nga projektligji”,- deklaroi ai.

Konflikti mes Ministrisë dhe artistëve ka lindur pas prezantimit të ligjit të ri për artin. Ligji i jep më shumë kompetenca qeverisë në kontrollin e fondeve për institucionet shtetërore artistike. Paralelisht me ligjin, Ministria e Kulturës ka marrë një vendim që largon artistët nga ambientet e Teatrit Kombëtar në një objekt tjetër. Sipas ministrisë, në zonën e Teatrit do të ndërtohet një kullë shumëkatëshe, me teatër brenda saj.

Sipas artistëve të gjitha këto vendime janë marrë pa u konsultuar me shoqatat e tyre. Shqetësime të artistëve, ministrja Kumbaro u ktheu përgjigje të dielën, në një mënyrë që duhet se i ka acaruar dhe më tepër.

Ndërsa artistët si Robert Ndenika, Bujar Asqeriu dhe të tjerë kërkojnë zgjidhje të problemeve dhe trajtimin me dinjitet të artistëve, Ministrja thotë ishin artistët ata që e kthyen teatrin në lokal bingoje dhe lojërash fatit. “Por unë mendoj gjithashtu se komuniteti i aktorëve dhe shoqëria jonë nuk duhej ta kishin lejuar që teatri të kthehej në lokal me tym lojërash fati e bingoje, që thithte klientë por jo artdashës. Nuk di ç’mendoni ju për këtë i dashur Robert”, thotë Mirela Kumbaro, në një shkrim publikuar të dielën.

Debati për artin shkon përtej një qeverie dhe një ministrie. Janë të shumta mëkatet e institucioneve që e kanë trajtuar artin si plaçkë politike dhe e kanë përdorur për fushata elektorale. Por nëse teatri dikur është kthyer në bingo, për këtë nuk mund t’i kërkohet llogari Robert Ndrenikës dhe as aktorëve të tjerë.  Ministrja thotë se është faji i artistëve që teatri u kthye në bingo, por në fakt rezulton se vendimi për lojërat e fatit është marrë nga ish-ministri i Kulturës, Edi Rama, sot kryeministri i znj. Kumbaro.

https://www.facebook.com/faxweb.al/videos/169916646989639/

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?