Nga Guxim Alimani/ Bashkim Fino-Tentativa e narkoshtetit për të kanabizuar dhe futbollin!

Aktualitet Shkrime

Do kishte mjaftuar autoriteti qe mori jo vetem futbolli shqiptar vitet e fundit dhe ne saje te tij dhe Shqiperia qe dhe njerez eminente te botes se sportit te mos merrnin iniciative te konkuronin Armando Duken.Por Edi Rama eshte kthyer ne nje shurdh qe eshte e kote te apelosh te degjoje muziken e realitetit por vetem kengen e zhurmeshme qe i vertiget ne memorien e tij te demtuar.Ai duke dashur me pangopesi te vjedhe gjithshka e te veje nen kinyrollin e tij cdo qelize te vendit nuk ndalon.

Ai hedh ne tapet nje dordolec qe me shume se per president futbolli mund te ishte per tu nominuar President i sportit te Suma.Kjo eshte tentqtive agresive e korruptive per te kanabizuar dhe fushat e blerta te vetmet qe kane ngelur pa u mbjelle me droge.Bashkim Fino-nje hajdut i vogel province arriti te futej ne serklin politik me 1997.Ai eshte nip i nje familje ashkalije nga Gjakova(gabel).Gjyshja e tij nje mulate (magjype)e trafikuar ne vitet ’30 nga Kosova u martuar me gjythin e tij.

Thuhet se te shkosh me magjype eshte nje lloj bestytnie se te ein kuajt por fati i Bacit nuk ishte si dajes se tij Hekuranit qe te merrej me kuaj.Ai pati sukses deri kryeminister dhe nje karriere sistematike parlamentare dhe qeveritare.Por tani pikerisht tani duket se mori fund karriera e tij.Armand Duka nuk eshte kocke e lehte.Ai pervec personalitetit te tij individual e familjar eshte kthyer ne nje lloj ikone nacionale per shkak te asaj qe ka bere per futbollin dhe Kombetaren.

Ndaj Baçi sot nuk ka perballe vetem Armand Duken por nje taborr te tere sportistesh e tifozesh anembane vendit.Po ashtu te gjithe duhen ta dine se nese(larg qofte)me presione politike do fitonte Fino,ky do ishte dhe ngerci deri ne linçim nga qeveria nderkombetare e futbollit Boteror per futbollin shqiptar.Ndaj duhet te ndalet kjo marrezi.

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?