Nga Enkelejda Veliu/ A thua është inat personal me PD?!

Aktualitet Shkrime

Harrova tju them… Kane bere dhe nje procke tjeter, keta. Votuan kunder, teksteve shkollore falas. Kur alternohen se bashku, pasuria dhe fodulleku, e sigurt qe pjesa njerezore merr fund. Keta vazhdojne te besojne, se ne ushqehemi me karkaleca dhe “fruta di mare” mengjes, dreke, darke dhe pothuaj harrojne, qe shumica prej nesh, as 30 mije lekeshin e ndihmes sociale, nuk e marrin.

Nderkohe, qe vetem nje pale libra, e pakta kushtojne 50 mije leke. Po kur familjet, kane nga dy, apo tre femije..? A harrova. Kane nje tjeter alternative, vetem per nje tjeter kategori. Iu kerkohen nxenesve, dokumenta qe prinderit trajtohen me ndihme sociale..apo ne rastin me te keq, kur jane jetim, ose trajtohen me kemp. Dhe e dini c’ndodh?

Nxenesve iu vjen turp, te etiketohen si te varfer, ndaj as nuk i sjellin. Por dhe ata qe i sjellin, iu kerkohen edhe te tjera..dhe te tjera dokumenta, saqe jo pak here prinderit thone : ne djall. Lere fare. Dhe keshtu, ata qe perfitojne jane kaq pak. Nuk e di, cila eshte llogjika qe i con, drejt ngritjes kunder te kartonave. A thua eshte inat personal me PD, pse pikerisht kjo ishte nisme e tyrja.?

Turp..? Jo mo jo. Turpin e hane me buke keta. I fusin dhe nje gote vere, mbas. Deputet ! Vazhdoni ngrini kartonat per xhaguar. I meritoni! Ju xhaguaret, ne ju ,qe na tallni…

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?