Nga Artur Roshi/ Nacionalizmi i Ramës- Pushteti

Aktualitet Shkrime

Partia Socialiste e përdori çështjen e kufijve detarë e përdori si një ndër kauzat për të ardhur në pushtet. Faktori kohë do tregojë më qartë se nacionalizmi i saj është thjesht çështja e pushtetit. Kjo është historia e saj politike dhe nuk mund të bëjë tedencë jashtë natyralitetit të saj. Në fillim partia komuniste u mundua ta njehsonte luftën për pushtet si çlirim të vëndit.

Drejtimi i frontit nacional-çlirimtar bëhej nga partia komuniste.Këtu qëndron kontradita sepse një parti krijohet me qëllim marrjen e pushtetit. Më tej partia e punës sillej si nacionaliste vetëm për të manipuluar mbajtjen e pushtetit,sepse latmotivi i tyre ” revolucionarët nuk kanë atdhe” tregon të kundërtën. Sot Partia Socialiste si vazhdimësi e tyre nuk mund të bëjë ndryshe dhe është munduar të sjelli episode të nacionalizmit si çështjen e detit,çështjen e Çamëve,të himarës,të Kosovës,etj. Nacional-Konservatorizmi Shqiptar është ideuar dhe predikuar nga Mid’hat Frashëri në kufijtë e atdhedashurisë së lartë ,si vetëmbrojtës,jo ekspasionist duke respektuar reciprocitetin fqinjësor.

Kështu Nacionalizmi i Partisë Socialiste është e kundërta e Nacional-Konservatorizmit të Mid’hatit dhe si i tillë filloi ti dalë boja nga faktori kohë. Ky është thelbi dhe këtë gjë nuk ka oficer detar me kompas e vizore që ta mbulojë. Teknikalitetet janë si investimet në fasada për të zhvilluar ekonominë.

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?