Nga Klodian Tomorri/ Këta të dhjesin të gjitha teoritë dhe shkollat e mendimit ekonomik.

Gjate muajit dhjetor une fitova 7.6 leke interesa nga rroga ne banke.
Nga keto qeveria me mbajti 1.14 leke tatim.
Banka me mbajti 125 leke komision.

Rezultati neto -118.5 leke.

Keta te dhjesin te gjitha teorite dhe shkollat e mendimit ekonomik.

Kur plasi kriza te gjitha bankat qendrore te botes kishin vetem nje hall. Donin te stimulonin konsumin dhe dekurajonin kursimet, por nuk mund te zbrisnin dot normat e interesit poshte zeros. Askush nuk con me para ne banke, nese banka jo vetem qe nuk i jep interes por i merr. Zero lower bound quhet ne ekonomi.

Askujt nuk i vajti ne mendje te hidhte syte nga Shqiperia. E kane bere keta ustallaret tane. Ta kalon qeveria rrogen ne banke me dhune dhe banka pasi perdor parate e tua te mban dhe ca leke.

Ja futen dhe Milton Friedmanit.

P.s eshte biznes 7 milione euro ne vit ky i komisioneve te rroges.

0 0 vote
Article Rating
Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments