Nga Guxim Alimani/ Janari magjik apo basti i humbur i Donald Lu ?!

Aktualitet Te tjera

-Pjesa me e sinqerte e shqiptareve te grryer ekonomikisht e moralisht nga krimi e korrupsioni qeveritarcper 27 vjet e mirpriten deklaraten e amb.amerikan ne Tirane se Janari do shenonte ngeljen ne rere apo ne grep te “peshqeve”te medhenj.Dhe ne Janar jemi dhe i ftohti po starton por peshqit gjigande pas festave sulltanore po shalojne mercedeset e blinduar per te shkuar ne zyrat e poramides se shtetit.Sipas info.te sakta ky janar do ngrije ca kapterra hashashi dhe aspak ate qe presin shqiptaret.Peshqit e medhenj kishin kohen e nevojshme te rrefeheshin e tju faleshin mekatet te prifti”kinez”.

Të tilla skena jane perseritur dhe me pare por kjo e fundit eshte zhgenjyese me tepri.Dhe ky zhgenjim nuk prek amb.Donald Lu por cenon besimin e verber e te justifikuar qe shqiptaret kane te USA.Natyrisht ky nuk eshte fundi i botes por nje kohe vonese qe si ne rastin Tahiri i jep kohe kriminelit jo vetem te prishe provat por dhe ta bleje virgjerine e vet.Por dijeni se kjo rruge eshte pa kthim.Pas asaj qe Edi Rama beri para zgjedhjeve ne USA dhe votimi i fundit i eunukut te Sul Bushatit ne OKB,pas intervenimit qe faktore extrapolitike shqiptare po bejne ne nivele te larta te qeverise amerikane ky proces do te ndodhe biles me i rrepte e pa asnje lloj kompromisi.

SHBA kurre nuk do guxojne te humbin kombin me proamerikan ne bote per disa ndyrsira hajdute preverse ne Tirane e Prishtine.Sipas njerit nga personalitetet me reputative ne SHBA shpejt ndoshta do te kete nje prononcim te vet Presidentit Trump kunder kesaj Junte qe cenon kombin e vet dhe marredhenjet speciale me SHBA te pakten qe prej presidences se Pres.Willson.Le te shohim e te shpresojme jo si dikur e nje kohe kur i gjithe intelektualizmi e nacionalizmi shqiptar u shkaterrua ne pritje te zbarkimit te Aleateve.

Nëse dikush mendon se burri i Ermoneles apo gagaçi Ulsi Manja mund te krijojne terren per dekriminalizimin politik e ekonomik atehere eshte si te besosh se Nard Ndoka e Mhill Fufi do pranohen kete janar ne Akademine Franceze.

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?