Ndërron jetë Mbreti Mikael i Rumanisë/ I ftuar të marrë pjesë dhe Princ Leka II

Bota

Mbreti Mikael i Rumanisë vdiq më 5 dhjetor në shtëpinë e tij në Zvicër pas disa vitesh i sëmurë. Ai ishte 96 vjeç. Trupi i tij mbërriti  në Rumani më 13 dhjetor, ku do ti bëhen nderet e fundit. Funerali do të mbahet më 16 dhjetor në Katedralen Patriarkale në Bukuresht. Ai do të varroset në Curtea de Arges pranë gruas së tij, Mbretëresha Anne, e cila vdiq vitin e kaluar.

Princi i Uellsit do të përfaqësojë Familjen Mbretërore Britanike në funeralin, e cila u konfirmua më 10 dhjetor nga Clarence House. Ja  disa prej atyre që janë konfirmuar se do të marrin pjesë:

Shqipëria: Princi Leka dhe Princesha Elia Bahrejn:Shejh Rashid bin Khalifa al Khalifa Belgjikë:Princesha Astrid dhe Princi Lorenz Bullgari:Mbreti Simeon II Greqia: Mbretëresha Anne-Marie, Princi Nikolaos dhe Princesha Irina Jordania: Princesha Muna & Princess Rym Luksemburgu: Duka i Madh Henri Serbi: Princi i Kurorumit Aleksandër dhe Princesha e Kurorës Katherine Spanja: Mbreti Huan Karlos dhe Mbretëresha Sofía Suedia: Mbreti Carl XVI Gustaf dhe Mbretëresha Silvia Mbretëria e Bashkuar: Princi i Uellsit Mbretëresha Anne-Marie nga Familja Mbretërore Greke do të jetë gjithashtu e pranishme. Në ditën e vdekjes së mbretit Michael, djali i saj, princit kurorëzues Pavlos të Greqisë, shkroi: “Mbreti Michael i Rumanisë ka vdekur në 96 vjeç. Lista e plotë e mysafirëve iu bë publike të enjten, më 14 dhjetor, të gjithë atyre që do të ndiqnin funeralin e së shtunës. Rojet e shumta nga monarkitë mbretëruese dhe jo-mbretëruese janë në listë. Lista përfshin përfaqësues nga ish-monarkitë në Austri, Francë, Gjermani, Portugali dhe Rusi.

Rezultate imazhesh për His Late Majesty King Michael of Romania

Rezultate imazhesh për His Late Majesty King Michael of Romania

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?