Valter Meshi: ‘Dhunë’ dhe presion i kandidatit Sabri Laçi në Fakultetin Histori-Filologjik. Ja sms

Aktualitet
Një akt i pa pranueshm per voten e lire ka ndodhur ne Fakultetin Histori-Filologjik. Në zgjedhjet per dekan ne fakultetin tone u be nje parregullsi e papare dhe nje dhune mbi voten e lire. Sabri Laçi kandidat per dekan perdori çdo forme per te ushtruar dhune dhe presion ndaj studenteve dhe pedagogeve, e pervec kesaje ai mbajti peng procesin e votimit derisa ushtroj presjon ndaj komisjonereve dhe tentoj te perdorte edhe dhune fizike ndaj kryetares komisjonin zgjedhor. (KZF).
Dhuna dhe presjoni ndaj studenteve ishte i dukshem dhe i fotografuar nga komisjoneret te cilet luftuan te largonin kete krim ndaj votes se lire. Sot duket qarte qe krimi ka kape edhe fakultetet dhe po tenton te shtype zerin te rinise,zerin e pedagogeve dhe kujdo qe flet per te drejten e tije. Ky proces zgjedhor ishte ne kundershtim me cdo ligj dhe moral njerzore pasi vota studenteve u grabim nga presjoni pedagogeve ne kembim te notave. Çdo votues i Gjeografise qe leshonte voten në kuti i tregonte pedagogeve ordinere qe “une e votova Sabriun dhe mos harro ato dy notat qe me ke premtuar”.
Ky mashtrim i pedagogeve qe mbeshtesnin kandidatin Laçi beri qe ky proces te ishte nje shemtire e papare ndonjeher ne keto 27 vite demokraci. Presioni ndaj vezhguesve dhe komisionereve arriti deri ne ate pike ku Sabri Laçi urdheroi lepujt e tij te dergonin sms kercenues edhe ndaj meje. “Rri ne punen tende ose do keshe probleme”.
Ky ishte shembulli i nje pedagogu qe pretendon te jete drejtues i nje universiteti. Si vezhgues i ketij procesi zgjedhore i bej thirrje KIZ dhe çdo organi drejtues me te larte te mos pranojne keto zgjedhje te cilat u moren me dhune dhe presion, me mashtrim dhe premtime. Por te perseriten dhe me nje proces normal te fitoje ai qe meriton.
Ja sms qe me jane derguar edhe mua:

SPRINT.AL
Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?