Protesta të mëdha në të gjithë botën myslimane: ‘Vdekje Amerikës!’ Video

Bota

Menjëherë pasi Donald Trump njohu zyrtarisht Jerusalemin si kryeqytetin e Izraelit. Demonstrata më të mëdha që janë mbajtur sot në të gjithë botën myslimane.

Palestinezët ishin të parët që dolën në rrugë pas vendimit të Trumpit, një goditje fatale ndaj ambicieve të tyre për formimin e shtetit.

Qindra të rinj të tërbuar po djegin goma dhe flamuj amerikanë në protesta spontane të në të gjithë Rripin e Gazës.

Gazeta e grupit militant Hezbollah shkruante të faqen e parë “Vdekje Amerikës” së bashku me një flamur të djegur të SHBA-së.

Poe edhe grupi terrorist Hamas bëri thirrje për kryengritjes dhe krijim e shtetit të Palestinës.

Nga ana tjeter, ushtria izraelite ka vendosur trupa shtesë në Bregun Perëndimor mes protestave masive.

 

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?