Kreshnik Çollaku/ Good guys,bad guys në politikë të jashtme.

Aktualitet Te tjera

Sipas mediave tregohet se Ministri Bushati ne Bruksel,”paska vene ne seder” BE,duke u kujtuar Serbine (qe ulet ne dy karrige)…por me ndryshimin se ne kete rast Bushati dhe te tijet te cilet mund te sillen ngjashem…por nuk e bejne,ndaj Brukseli duhet ta shperbleje kete “bujari” shqiptare,duke mbyllur syte.

Ne fakt edhe kjo forme,eshte nje lloj presioni.
Eshte naiv por eshte presion.
Ministri Jashtem i Shqiperise i kujton BE se opsioni qe Shqiperia mund te ndjeke trajektoren e Serbise te pakten ekziston si opsion teorik,dhe nuk ndodh ne praktike se Bushati dhe te tijet qenkan “the good guys”.

Ne fakt orientimi perendimor i Shqiperise nuk percaktohet nga ata qe vine e ikin nga qeverisjet. Orientimi perendimor i Shqiperise percaktohet nga historia e ketij vendi ,nga ndergjegja kolektive historike se miqte e te mirat ketij vendi kane ardhur vetem nga perendimi…

Ndaj kercenimi soft qe Bushati perpiqet ti beje Brukselit eshte naiv,dhe jo serioz.
Bushati dhe te tijet duhet te zgjedhin…te jene good apo bad guys. Çelsat e orientimit strategjik te Shqiperise nuk i mbajne ne duar e as nuk i perdorin dot

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?