Nga Guxim Alimani/ Adriatik Llalla-Hendikapi profesional e njërezor i drejtësisë shqiptare!

Aktualitet Shkrime Te tjera

Edhe pak dite fizikisht do ike nga zyra Llalla. Por ajo qe le pas eshte rreziku permanent i mos sherimit per nje kohe te gjate te organit te akuzes. Kalbezimi profesional qe ai mbolli do kete pasoja gangrenizuese nese nuk operohet pa kompromis ne çdo emerim qe ai ka bere ne postet kyçe ku kriter i vetem ka qene ryshfeti dhe nepotizmi. Nje prokuror i nje Republike duhet me se pakti te kete tre cilesi te spikatura.-Cilesite profesionale,morale dhe vetdijen e larte njerezore.

Adriatik Llalla gjate gjithe karieres nuk ka demonstruar asnje spikatje.Nen mesataren e profesionit e inteligjences . Me shkollim te dyshimte. Menjefjale i privuar nga profesionalizmi i duhur skolaresk dhe praktik.Me e shumta ai mund te ishte nje OPGJ ne Gramsh apo Leskovik. -Morali i Llalles çdo dite ka ardhur duke u atrofizuar. Mjafton fakti i njohur prej te gjitheve qe fukarai i fukarenjeve ben nje jete super luksoze qe te mos kinsiderohet e jo me te gradohet.

Vajza e tij eshte investiguar te disponoje pasuri luksoze marramendese. Kaq mjafton qe ky njeri jo vetem te largohet pergjithmone nga sistemi por dhe te hetohet. Ku ndodh qe kryeprokurori te blej shtepi e te largoje familjen gjoja per çeshtje sigurie jashte Atdheut. Ku eshte morali juridik e human qe ai reflekton. Nuk dua te flas per jeten e tij private qe eshte e provuar si e dyshimte deri ne imoralitet por di qe kur je Kryeprokuror i Republikes pastertia eshte kriter themelor. -Kryeprokurori duhet te jete i provuar medikalisht si i shendoshe mendurisht.

Ky njeri per fatin e zi te atij e me shume te ketij vendi eshte i semure psikik.Ai vuan nga nje epilepsi kronike gjeneralizuese nga e cila kurohet prej vitesh. Kjo semundje te jep simptoma sistematike agesiviteti dhe paqendrueshmeri deri ne degradim vetedije. A nuk e demonstroi Llalla publikisht efektin e semundjes se tij kur çmendurisht sulmoi ne Institucion prokurorin Shkeqim Hajdari. Ne cilin vend te botes se trete nuk do te ishte shkarkuar dhe izoluar ne psikiatri?!

Por ky eshte paradoksi qe shoqeron shqiptaret ku ministri i brendshem shet droge e kryeprokurori eshte psikoman! Duke e mbyllur kete shenim te dhimbshem po ju perifrazoj fjalet e nje mikut tim nga Gramshi i cili diten e kurorezimit te Llalles Kryeprokuror me shkruante”O zot ku vemi. Tikun e njoh prej femijerise . Ate edhe ne ushtri e zbor nuk e pajisnin me pushke luftarake por me pushke druri…dhe sot i lihet ne dore arma me fuqishme e ligjit:Prokuroria”. Pas ketij konstatimi real çdo koment do ishte i tepert. Lamtumire z.Llalla. Terhiqe kemben zvarre.

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?