Ja sëmundja e rëndë që po alarmon botën

Shendet

“Super malaria” po përhapet me shpejtësi në Azinë  Juglindore, duke u kthyer në një kërcënim alarmues për mbarë botën.
Alarmi është dhënë nga shkencëtarët, të cilët deklarojnë se është një parazit i rrezikshëm i malaries që nuk mund të vritet me barnat kryesore.

Prof Arjen Dondorp tha për BBC News
“Ne mendojmë se është një kërcënim serioz. Është alarmante se kjo tendosje po përhapet kaq shpejt nëpër tërë rajonin dhe ne kemi frikë se mund të përhapet më tej”.

‘Dështimi i trajtimeve’
Rreth 212 milionë njerëz janë infektuar me malarie çdo vit. Sëmundja është shkaktuar nga një parazit që përhapet nga mushkonjat e gjakut dhe
është një vrasës i madh i fëmijëve.

Trajtimi i parë për malarien është artemisinina në kombinim me piperaquine. Por, meqë artemisinina është bërë më pak efektive, paraziti
tani ka evoluar për t’i rezistuar edhe piperaquinës. Kjo ka sjellë një dështim alarmues.

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?