Koleksionisti nga Buhali i Përmetit që po mrekullon Turistët me pasionin e tij për objektet antike. Foto

Kristaq Cullufe eshte nga fshati Buhal i rrethit te Permetit. Me zanat hidraulik, por me pasion te pashterur si nje koleksinist dhe guregdhendes, ai ka arritur te mbledh per vite me radhe materiale antike te vjetra duke i bere koleksion.

Ne fshatin Buhal, Kristaqi, ka kullen 120 vjeçare te cilen e ka rikonstruktuar vet në çdo drejtim dhe i ndihmuar nga bashkshortja e tij e cila nuk i eshte ndare ne kete mision kaq te bukur me vlera te rralla. Ata te dy, presin turiste per guida nga gjithe vendi dhe bota, pasi ne kete fshat ka 5 kisha ku dy jane ne gjendje te mrekullushme, fale kujdesit te tyre. Kishat jane te shekullit XI dhe vizitat ne kulle shoqerohen  me nje dreke tradicionale, plus nje ecje ne zonen e pasur me shume bukuri te rralle natyrore.

Te gjitha jane bere vete nga duart e arta te Kristaqit dhe te gjitha objektet te cilat jane grumbulluar neper vite, jane te  mirembajtur ne maksimum. Per Kristaqin keto objekte kane shpirtin e njeriut dhe si te tilla kane pasur perkujdesjen e tij dhe te gruas. Eshte rast i humbur mos shkuarja te pakten e nje here per ti pare dhe vizituar nga afer keto bukuri antike te mbledhura dhe ruajtura me aq kujdes nga mjeteshtra te tille qe nuk kerkojne lavde, por vetem vemendje dhe ndihme konkrete.

Mos hezitoni te vizitoni mrekullite e Kristaqit. Permeti nuk eshte larg, por edhe sikur do ia vlente nje guide per te mrekulluar vehten dhe per te perhapur frymen e perkujdesjes se mjeshter, Kristaqit.

Ja disa nga objektet e vjetra antike te mbledhura, perpunuar dhe ruajtura ne menyren me perfekte te mundshme:

 
                                                                 Koleksione te Kristaqit ne Permet

 
 
 
 
 
 
 
                                        Te gjitha objektet i ka bere vete dhe i ka mirembajtur.
 
 
0 0 vote
Article Rating
Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments