Nga Skerdjan Dhuli/ ‘Kurverimi’ si trampolinë jete

Sebep i ketyre radheve u be nje lajm vere per ca mesazhe “nate” mes nje aktoreje dhe nje te predispozuari “pasanik”. Ne fakt batareja e sulmeve mbi aktoren vinin duke goditur gjoja tek morali, e duke lene pas dore ate qe eshte themeli i nej kurverimi te kthyer ne sistem. Qysh ne krye te heres dua te them se une as e njoh aktoren ne fjale e ca me pak ta gjykoj ate per mesazhet. Nuk mendoj se ka njerez qe nuk kane cuar sms te tilla, e ata qe e pretendojne, ose e kane se jane parazit, ose prej smires e xhelozise qe ne si popull sna la kurre rehat. Por ajo qe per mua eshte e papranueshme, eshte fenomeni i kurverimit qe eshte kthyer ne sistem. Sot te kapesh nje vend pune, me pare duhet te behesh dashnorja e drejtorit, dhe nese nuk e mendon vete paraprakisht, ta lyp nevoja rruges.

Sot te ngrihesh ne karriere duhet te behesh dashnorja e eprorit, se ndryshe po nuk “e leshove”, do plakesh specialiste. Sot te besh karriere qofte edhe ne politike, pjesa derrmuese e rasteve kalon nga tangat e recipetat. Ska rendesi asgje tjeter. Sot nese nuk je e bukur e kurve, asnje dere nuk te hapet. E ky fenomen eshte kudo. Sa del nga dera e shtepise, sa shkon tek supermarketi qe “pjeshka” te merr radhen, te furra e bukes, ne autobuz qe ndalon edhe jashte stacioni nese eshte “pjeshke”, neper institucione etj. Pra ne si popull jemi kthyer ne vartes te kurverise.

Dhe ky fenomen eshte hic me pak se i neveritshem. Dhe neveria shtohet kur nje pjese femrash kete e perdorin si te vetmin aset qe kane, por sic duket qenka siperor. Mesazhet e aktores me “pasanikun” nuk jane thjesht tregues personal, pasi kjo eshte e drejta e saj, por jane nje fenomen i rendomt e i neveritshem qe nese ke bythe e leke, can ne jete. Nese nuk i ke, kalbesh dyerve te jetes e rrugeve te saj duke kerkuar se di cfare… Jemi kthyer nje nje shoqeri qe nuk ka me rendesi sa i afte je, apo sa di, sa ke lexuar, sa ke punuar apo cfare ke bere ne jete.

Sot mesa duket vlen vetem numri i recipetave, sa i ekspozon ato, apo sa ti komentojne bythet meshkujt rrugeve apo edhe neper zyra. Nese nje student ekselente shkon spot troket ne nej dere, ajo dere nuk i hapet kurre nese konkurent me te eshte nga keto pjeshakt e ketij soji. Nese vazhdohet keshtu, shpejt ne kete vend do ngelen vetem nje tufe pjeshkash e nje turrme “pasanikesh” gjoja bisnesmene a drejtore qe do hane njeri-tjetrin per recipetat e tangat e ketyre. p.s Ky status nuk eshte per te gjithe !

0 0 vote
Article Rating
Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments