Nga Armand Maho: Sondazhet e rreme/ ja sa vota i duhen PD që të dalë forcë e parë!

Aktualitet Analize Te tjera

Ne vitin 2013 Berisha do i propozonte Metes te dilte vetem ne zgjedhje. Si nje nuhates dhe parashikues i vjeter i zgjedhjeve, Berisha e kish nuhatur rritjen e LSI brenda koalicionit qeveritar. Ne rast se dilnin bashke si sdo mund te siguronte numrin e nevojshem te votave per te formuar qeverine. Dhe ashtu ndodhi … LSI me ikjen e saj i hoqi PD 9 deputete ne krahasim me vitin 2009,ndersa per shkak te sistemit i shtoi vetes 3 mandate dhe Rames dy te tjere. Nje parashikim i mundshem ishte ky ne vitin 2013. PS dhe aleatet do merrnin 66 deputete, PD dhe aleatet 61 dhe LSI 13 deputete. Sot me ndarjen e PS dhe daljen me vete kemi nje rezultat bazuar ne numrin e votave te 2013 diku tek 62 PS, 61-PD LSI dikut tek 14-15 dhe PDIU 2. Ikja e LSI, dhe futja ne koalicion te 27 partive te majta i shtoi Metes 3 deputete dhe Rames dy te tjere, ndersa PD dhe aleatet shkuan ne 56 deputete. Ikja e deputeteve te PDIU atyre qe kishin kandiduar nen siglen e PD apo dhe ndonje tip Republikani qe shkon pas pushtetit e cuan numrin e deputeteve majtas ne 86 apo 87. Pra ne rast se do kish hyre me vete e djathta me LSI do siguronte 74 mandate dhe hyrja ne parlament e Frrokeve dhe Ndokave me ane te pengmarrjes ne lezhe do ishte veshtiresiar shume.

Me pak fjale LSI sberi gje tjeter vetem se mori votat e PD dhe solli Ramen ne pushtet. Koalicioni i djathte ne ate kohe mori 680 mije vota, plus 100 mije qe ja mori LSI shkojne diku tej 780 mije vota, dhe 76 mije votat qe kish te sajat LSI shifra shkon ne 856 mije ose e konvertuar ne 73-74 mandate per koalicionin e atehershem qeverises kundrejt 750-760 mije qe mori Rama me besniket e tij. Te tjerat per nje milione shuplaka jane kur i thone fjales jane “p*** me rigon” qe kerkon te shese lideri global. Kjo eshte panorama e viti me te keq elektoral te PD. Me shifrat e atij viti ajo shkon ne 61 deputete minimumi, ndersa PS e vetme 62 deputete. Ketu jane dhe kater vjet konsumim te qeverisjes, por po themi se ska humbur asnje vote qe atehere . Rama e dinte fare mire kete pjese prandaj ju lut nje vit rresht per koalicion Metes. Shifra e 71 deputeteve eshte e pamundur per tu kapur.

Aktualisht, LSI tregohet qejfmbetur dhe me Partine Demokratike. Ne fakt kjo e fundit eshte ne te drejten e saj, te kerkoje mbrapsht ate qe i eshte marre ne vitin 2013. Nga ana e tij Meta me ato vota i siguroi Rames nje kater vjecar te lehte, ku droga, koncesionet, taksat, shendetesia e tjere perjetuan ditet me te keqija ne historine e pluralizmit. Ne kete pike LSI moralin politik duhet tja kerkoje Rames, i cili me votat e PD qe i mori me ane te Metes eshte dhe sot e kesaj dite kryeminister. Nga ana e saj PD mbajti mbi supet e saj kostot e 21 janarit te , qe dihet se perse u shkaktua. Votat i kane, kater vjet ne pushtet kane qene me kater ministri dhe kreun e parlamentit, ti japin yxhym dhe e rrezojne Ramen tashme me votat e tij. Me pak fjale PD i duhet te permiresoje rezultatin me 4-5% krahasuar me kater vite me pare qe te dale force e pare. Ndersa Rama, me 15 parti qe kafshojne votat e tij keq e ka…

PS: Sipas votave te marra ne vitin 2013 ne rast se dalin me vete pa LSI ne koalicion mund te jete ky konfigurim . Ku i ka 71 ky tipi… PS eshte e vetme ne zgjedhje, pa PSD, PDS partine e Frrokut e me the e te thashe. I ka mbetur Idajeti me Petron, dhe nuk eshte llogaritur efekti i LIBRA ne Tirane, apo dhe korce. Pra PD mos kete asnje rritje dhe Rama te kete maksimumin e tij vitin 2013 nuk i merr me shume se 62 mandate. Mos harrojme se 2013 ka qene viti elektoral me i keq per te djathten…

Berat PS 3, LSI 2 PD 2
Diber PS 2, LSi 1 PD 3
Lezhe PS 2 LSi 1 PD 4
Shkoder PS 4 LSI 1 PD 6
Kukes PS 1 PD 2
Durres PS 7 LSI 1 PD 6
Tirane PS 15 LSI 4 PD 15
Fier PS 8 LSI 1 PDIU 1 PD 6
Korce PS 5 LSI 1 PD 5
Elbasan PS 7 LSI 1 PD 6
Vlore PS 6 PDIU 1 LSI 1 PD 4
Gjitokaster PS 2, LSI 1 PD 2

Totali: PS 62, PD 61, LSI 15, PDIU 2

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?