Nuk ka të ndalur Rama/ Çon sërish në Strasburg kunatin e Xhafës edhe pse ia kanë rrëzuar dy herë

Aktualitet Te tjera

Pas dy refuzimesh qeveria shqiptare ka çuar sërish tre kandidatura për në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtave të Njeriut. Janë mësuar edhe 3 kandidatura të reja, që në fakt janë dy të reja dhe një i vjetër; Sokol Berberi i cili është refuzuar dy herë nga Këshilli i Europës.

Dy kandidaturat e tjera janë Suela Meneri dhe Markeljan Koca. Komisioni i GJEDNJ në prill të këtij viti i ktheu përgjigje negative Shqipërisë për kandidaturën e Berberit, por emri i tij dërgohet sërish nga qeveria.

“Jo të gjithë emrat janë mjaft mirë të kualifikuar”, thuhej në përgjigjen e refuzimit. Kujtojmë se edhe më herët në shtator 2016 janë rrëzuar tre kandidaturat, për në Gjykatën e Shtasburgut.

Sokol Berberi ka qenë gjyqtar i Kushtetueses deri pak muaj më parë, kur dha dorëheqjen pasi ishte kundër rrëzimit të ligjit të Vetingut. Pra kundër PD-së dhe pro PS-së. /Opinion.al

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?