Ja pse nuk duhet ta marrin celularim me vete kur shkojmë në tualet

Shendet

Thuajse të gjithë njerëzit e marrin celularin me vete kur shkojnë në tualet. Por, kjo është një shprehi tejet e rrezikshme. Duke e marrë celularin në tualet, ju e ekspozoni veten ndaj baktereve dhe mikrobeve të rrezikshme siç është salmonella, E. Coli etj. Gjithashtu, pasi të pastroheni dhe e kapni celularin, e nuk i pastroni as duart, të gjithë bakteret që i keni vendosur në celular, do të përfundojnë në duart tuaja, tregojnë ekspertët e higjienës, transmeton Telegrafi. Por, çfarë duhet të bëjmë? Dr. Ron Culter nga Universiteti i Londrës, thotë se nuk duhet ta merrni celularin me vete nëse veç brengoseni për transferimin e viruseve dhe kontaminimeve fekale. Duhet të keni parasysh se viruset nuk transferohem vetëm përmes duarve. Nëse e lëshoni ujin e tualetit, mikrobet mund të udhëtojnë në disa metra largësi dhe të përfundojnë në furçën e dhëmbëve.

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?