Nga Arian Galdini: O ju shqipmedia e ju shqipshkronjës që mbroni Gruevskin dhe Ivanovin, o ju të shitur a trushkulur

Aktualitet

Lexoj media shqip e shkronjes shqiptare, qe fajesojne Platformen shqiptare si shkak te krizes ne Maqedoni.
Keto media shqip e keta shkronjes shqiptare, ose jane trushkulur, ose jane te paguar, se ndryshe nuk shpjegohet dot.

O ju shqipmedia e ju shqipshkronjes qe mbroni Gruevskin dhe Ivanovin, o ju te shitur a trushkulur,

Fiksojeni mire ne mendje:

Maqedonia eshte shtet multietnik, multifetar dhe euroatlantik.
Shqiptaret ne Maqedoni nuk jane minoritet por etnik.
Shqiptaret ne Maqedoni jane etni shtetformuese dhe autoktone.
Qe nga Gligorovi e deri tek Gruevski shqiptaret jane trajtuar si qytetare te dores se dyte ne Maqedoni.
Shqiptaret kane vuajtur segregacionin, diskriminimin, perbuzjen, keqtrajtimin e shtetit maqedonas.
Ishte lufta e 2001 dhe Marreveshja e Ohrit qe nisen ti ndryshojne gjerat per shqiptaret atje.
Por ende gjithcka eshte larg asaj qe duhet te jete normalitet dhe standart demokratik e perendimor ne shtet multietnik dhe multifetar.

Platforma shqiptare eshte e vetmja zgjidhje, e vetmja menyre qe Maqedonia te kete ndryshimin, stabilitetin dhe euroatlantizmin.

Ivanovi dhe Gruevski shpallin armiq shqiptaret, sepse jane ne deshperim.
Ata qe shpallin armiq shqiptaret jane ata qe nuk e duan Maqedonine.
Qe Ivanovi dhe Gruevski kane arsye ti shpallin armiq, shqiptaret, kete e kuptoj. Por qe te kete shqipmedia dhe shqipshkronjes qe mbrojne Ivanovin dhe Gruevskin, kete nuk e kuptoj.
Ju dhente Zoti mend ketyre shqipmediave e ketyre shqipshkronjesve, se parate kuptohet kush ua jep.

Maqedonia do ta krijoje Qeverine e re.
Mos shpresoni kot per zgjedhje te parakohshme, juve qe doni Ivanovin dhe Gruevskin.
Maqedonia do kete Qeveri te re dhe pike.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *