Hudhra është unike për shëndetin e njeriut. Konsumoni sa më shumë.

Shendet

Nese pyesni ekspertet  e fitoterapise sigurisht do te jene dakord mbi faktin se hudhra ose ndryshe (hurdha) eshte nje nga aleatet me te mire natural ne dispozicion te njeriut .Dhe nese pyesni mjeket popullore dhe gjyshrit ose gjyshet tuaja ,mundesisht do te pergjigjeshin ne te njejten menyre .Hurdha eshte e vetme dhe mbetet unike .

E afte te sjelle te mira me fuqine e saje anti bakteriale, antisetike ,fungicide (kundra mykut),dhe antibiotike.Eshte nje burim i potasiumit dhe i vitamines B6 .Shume e mire per te pastruar gjakun ,per sa i perket presionit arterioz dhe shume e shume gjerave te tjera. l’Allium Sativum ky eshte emri shkencor qe ajo mban.
Po paraqesim me poshte disa kura  popullore qe mund ti perdorim ne kushtet e shtepise
Kunder dhimbjes se dhembeve 
Fuqia antibiotike e hudhres ndihmon ne luften  kundra infeksionit te dhembeve .Thjesht vendos nje thelpi hudher ne dhembin qe dhemb dhe lere te reagoje per dy minuta ,perserite disa here gjate dites ,dhe do te shikoni diferencen
Per dizintoksikimin e trupit 
Shtypni nje thelpi hudher, sigurisht pa levozhge ,dhe pijeni sikur te ishte nje kokerr ilac me ndihmen e nje gote uje para ngrenies.Natyrisht dhe mund te coptohet ne menyre qe mund ta gelltisim me lehte .Eshte nje menyre perfekte per diz toksikimin e trupit dhe depurimin (pastrimin) e tij
Per luftimin e paraziteve
Hudhra posedon nje fuqi kundra krimbave dhe paraziteve per aparatin e tretjes  .Shtypni nje thelpi hudher perzijeni me nje luge nga farat e kungullit te shtypura dhe te qeruara ,merret dhe pihet me pak uje ,eshte nje kure perfekte per kete problem
Per te eleminuar mykun nga thonjte 
Ziej disa thelpinj hudher ose ndryshe (hurdhe dialektore )ne nje ene me uje ,lere te ftohet dhe me to laj kembet ose duart .Nese deshiron mund ti shtosh pak rozmarine e pak uthull ,per te shtuar fuqine kundra mykut
Per permiresimin e rrugeve te frymemarrjes 
Vendosni ne nje liter uje te zieje disa thelpinj hudher nje cope qepe nje cope xhenxhefil dhe nje gjysem limoni lerini per rreth 5 minuta te vlojne  ,lereni te ftohet dhe pijeni tre here ne dite .Nje sherup perfekt kunder kolles dhimbjes se fytit e mykut mbi te gjitha.
Kundra renies se flokeve 

Po hudhra mund te jete e mire dhe per kete problem .Nje kure e mire mund te jete perzierja e nje luge prej hurdhave te grira e te shtypura ose pluhur ,nje luge mjalte dhe tre luge leng nga rozmarina e ziere .Perzijeni dhe vendoseni drejt e ne rrenjen e flokut ,duke e lene te veproje per rreth 20 minuta ,dhe me pas larje normale
Pergatitja e vajit te hudhres ne kushtet e shtepise 
Vaji i hudhres eshte i mire per infeksionet ne vesh .Ngroh pa pasur nevoje te zieje  ne nje ene ,pak vaj lule dielli ose ulliri  duke vendosur brenda disa thelpinj hudher , pasi te ftohet lerini per disa dite ,dy ose tre dite ,filtrojeni dhe eshte gati per perdorim .
Per te lene duhanin 
Nuk ka asgje shkencore ne kete fushe ,por per ke deshiron te lere e mos pije me cigare ,duhet te eleminoje toksinat ,nje kure tradicionale konsiston ne marrjen e dy thelpinjeve hudher ne mengjes essell dy ne dreke para ngrenies e perziere me pak leng limoni dhe dy ne darke e shoqeruar gjithmone me limon .
Per te fjetur mire
Thuhet se si hudhra si latuga (sallata) mund te jene shume te mire per te ndihmuar gjumin .Dhe per kete arsye perzieje bashke dhe haji ne mbremje ne forme sallate
Per rrullat ne fytyre 
Mjafton qe te aplikosh nje cope hudher mbi rrudhe mbuloje me nje cope garze ,dhe do te te rigjeneroje lekuren ,lereni te veproje per pak kohe, dhe perserite  cdo dite .Do te shikoni qe shume rrulla do te eleminohen

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?