Armando Sadiku kërkon të bëhet Bullgar.

Sport

Mediet zvicerane, vend ku edhe aktivizohet futbollisti i kuqezinjve kanë zbuluar detajet e aplikimit që Armando Sadiku ka bërë në janar të këtij viti në Sofje.

“Është e vërtetë. Gjyshërit e mi kanë pasaportë bullgare dhe prej tyre dua edhe unë të kem një të tillë”, tha sulmuesi i kombëtares, që nënvizoi se procesi i natyralizimit me pasaportën e re të vendit të BE-së po shkon sipas planit.

25-vjeçari humbi dy ditë përgatitje me skuadrën e Luganos, pikërisht për shkak të pasaportës, që mund ta lehtësojë karrierën e tij futbollistike.

Lojtarët nga BE-ja vuajnë më pak kufizime sesa lojtarët e tjerë, e për këtë, “bomberi” i përfaqësueses ka kërkuar ndihmë në Sofje, nën evokimin e gjyshërve të tij. Pavarësisht kësaj, për mediet zvicerane, që jo shpesh vuajnë diskutime mbi kombësinë në sport, bën çudi sesi heroi shqiptar kërkon të kthehet në një bullgar.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *